Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi


Kilo Verildikten Sonra Güçlendirme Rejimi

Ortalama süre : Verilen kilo başına on gün

Süresi kesin olarak verilen her kilo için on gün hesabıyla belirlenen, vücudun hızla zayıfladıktan sonra son derece yüksek olan kilo alma eğilimini engellemeye odaklı ve ulaşılan kilonun korunmasına yönelik pekiştirme süreci uygulanıyor.

İlk zaferden sonra, Dukan Diyeti’nin asıl amacı, beslenmeyi yalnızca ana besinlerle sınırlayan ve kilo vermenin önemini unutmadan, geriye alınmasını önleyen daha barışçıl evresine geçiyoruz.

Zayıflama süreci boyunca ve rejim sürdükçe giderek daha belirgin olarak, metabolizma direnç gösterir. O zamana dek depoladığı enerji kaynaklarının tüketilmesini önlemek için kalori tüketimini en aza indirerek ve özellikle de, tüketilen tüm gıdalardan sonuna kadar faydalanarak tepki verir.

Zafer kazandığını sanan kilolu kişi daha sonra kendini bir uçurumun kenarında ve verdiği kiloları yeniden almak için doğru zamanı bekleyen vücuduyla bulur. Rejimin başlarındayken bolca yemenin pek fazla etkisi olmayacakken, sonlarında beraberinde çok ağır sonuçlar getirecektir.

İşte bu nedenle, diyetin başlangıcı daha zengin ve ödüllendirici, ancak kilo vererek hareketlenen metabolizmanın kendini toplanmasını riske girmeden beklemek üzere çeşit ve miktarı sınırlanmış besinlere dayanır.

Bu nedenle, günde iki dilim ekmek, bir porsiyon meyve ve peynir, haftada iki porsiyon karbonhidrat ve özellikle haftada iki ödül yemeği bu aşamaya dahil edilmiştir.

Koruma kısmının bu ilk bölümünün amacı, son derece muhtemel ve zayıflama rejimlerinin çoğunun en büyük başarısızlık nedeni olan, kaybedilen kiloların çabucak geri alınmasını önlemektir. Ekmek, meyve, peynir, bazı nişastaların ve bazı yemeklerin programa alınması, belirli bir düzenin oturtulması ve kesin tavsiyelerle yoldan çıkmayı önlemek için gereklidir. Verilen kiloyu korumanın ilk aşaması budur.

Süresi, verilmiş kilo miktarının büyüklüğüyle bağlantılı olarak, her kilo başına 10 gün üzerinden kolayca hesaplanır. Bu geçiş rejiminin süresi, verilen kiloya bağlı olarak hesaplanır. Vermiş olduğunuz her kilo için 10 gün diyeti temel alarak, diyeti ne kadar sürdürmeniz gerektiğini belirlersiniz. Eğer 20 kilo verdiyseniz 200 gün daha bu diyeti sürdürmeniz gerekmektedir.

Güçlendirme evresinde tüketebileceğiniz besinler:

 • Proteinler ve Sebzeler (seyir evresindeki dönüşüm kuralına uymak zorunda değilsiniz, protein ve sebzeleri istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz)
 • Günde Bir Porsiyon Meyve (günde bir porsiyon meyve ölçüsünü aşmamak kaydıyla; muz, üzüm, kiraz ve kuruyemişler dışında bütün meyveleri tüketebilirsiniz)
 • Günde İki Dilim Tam Tahıllı Ekmek
 • Günde Bir Porsiyon Peynir (hamuru pişmiş cinsten her türlü peyniri yiyebilirsiniz, örneğin; eski ve taze kaşar, gouda cinsleri, Hollanda peyniri. Mayalanmış peynirler yasaktır. Önerilen miktar ise günde 40 gramdır)
 • Nişastalı Gıdalar (güçlendirme evresinin ilk yarısında haftada bir öğün, ikinci yarısında haftada iki öğün nişastalı gıda)

Hamur İşleri
Mısır Unu, Kuskus, Yoğurt veya Tam Buğday
Mercimek
Pirinç ve Patates
Kuzu Budu

 • Ödül Yemeği (güçlendirme evresinin ilk yarısında haftada bir öğün, ikinci yarısında haftada iki öğün ödül yemeği)
 • Güçlendirme evresi boyunca günde 2 Yemek Kaşığı Yulaf Kepeği kullanılmalıdır.

Haftada Bir Gün Saf Protein

Bu evreye ilave edilen ek gıdalardan dolayı rejimin daha etkili olması açısından haftada bir gün olmak üzere saf protein rejimine devam edilir. Bu bir günlük saf protein rejimine devam etmeniz güçlendirme dönemi için motor görevi görecektir.

Güçlendirme evresinde günde 25 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Bu süre önerilen en az süredir.

Kaynak : Dukan Diyeti Kitabı

NOT : Sitemiz Dukan Diyeti ile ilgili özet bilgiler içermektedir. Bu bilgiler Dukan Diyetine başlamak için yeterli değildir. Dukan Diyetini en doğru şekilde uygulamak istiyorsanız Dukan Diyeti Kitabını mutlaka temin etmelisiniz., , , ,

58 Responses to Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi

 1. serpil kara 27 Mart 2014 at 00:40 #

  slm ben dukan rejimini duyana kadar bir çok rejim denedim ama her defasında geri fazlasıyla aldım şimdi dukan yapıyorum fakat kitabını alamama rağmen internet üzerinden yaptığımız anketi pek doğru yapamadığımı düşünüyorum çünkü anketten gelen sonuca göre benim istediğim kiloya haziran 5 de ulaşmış olmam gerekiyor vede en sonuncu evreye geçmem lazım ben artık aynı kiloda kaldım veremiyorum ve canımda çok tatlı ve hamurişleri istiyor sabretmeğe çalışıyorum bazende tadına bakıyorum 3,5 ayda 9 kilo verebildim 86 kilo ile başladım birde korkutanlar var senin kasların eriyordur diye insan neye inanacağını bilemiyor kilo verdim diye sevinsemmi yoksa kaslarım eriyor diye üzülsemmi bilemiyorum beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşkkürler 🙂

  • Corro 29 Ocak 2015 at 14:21 #

   Dukan diyetinin en güzel tarafı kasların erimemesi. Aç kalarak zayıfladığınızda vucut ilk olarak kasları eritir her 1 gr kas 3 gr su tutar bi hafta açlık diyeti yapsanız çok hızlı kilo verirsiniz. Dukanda açlık yok ve sürekli protein alımı var sporcularada gayet uygun bir diyet. Kas oluşumundaki temel madde protein ve aminolar bu da kırmızı etde en yüksek oranda zaten.

 2. Türkan orman 26 Ocak 2014 at 19:56 #

  Merhabalar bütün başları kiloya la derte olan dostlar.ben de kilo sorunu olan biriyim.bu yaz sonunda bütün diyet ve diyetisyenler i deneyip ve hep kilo verip alan biri olarak en sonuda bu kadar diyet listelerini denedin birde Dukan diyeti yapmaya kara verdim,ve de çok da iyi Et’im gayet güzel giti10 kilo da verdim Yanlız benim sorunum formun sonucuna güre 5Ayda benim 15 kilo vermem lazımdı ama ben 6ayyapmama rağmen 10kilo verdim bunun sebebini öğrene bilirmiyim.şimdiden Çok Teşekür ler:Not Denemek isteyip düşünenler varsa lütfen denesinler kilo vermek en güzel KEYiFtir bana güre bu arada tahlierimede baktırdım gayet iyi çıktı sonuçlar bu konuda tereddütleri olan varsa durmasın haydi Diyetttttttt:)

 3. sibel akbulut 27 Ekim 2013 at 19:10 #

  ◾Proteinler ve Sebzeler (seyir evresindeki dönüşüm kuralına uymak zorunda değilsiniz, protein ve sebzeleri istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz)
  diye yamışsınız,biraz açıklayabilirmisiniz yani haftada bir gün saf protein olacak şekilde sebze ve proteini seyir evresinden ne kadar farklı olarak yapmamız gerekiyor?

 4. ozlemakcın 20 Nisan 2013 at 10:02 #

  Merhaba,ben 1 hafta önce güçlendirmeye geçtim,kilomu koruyorum,ama canım hep karbonhidratlı gıdaları istiyor.Verdiğim 16 kiloyu almaktan korkuyorum,karbonhidrat açlığım,eklenen gıdalara karşı vücudun tepkisi olabilir mi,kendimi kontrol edememekten korkuyorum..

 5. zeyneps 23 Aralık 2012 at 18:47 #

  Güçlendirme evresinde kahvaltıda zeytin yiyebiliyor muyuz?

  • brkela 01 Ocak 2013 at 15:39 #

   merhabalar bende bişey sormak istiyorum güçlendirme evresinde günlük protein yemek zorundamıyız sebze yesek bir gün boyunca olurmu öyle

   • yAsemin 02 Ocak 2013 at 21:29 #

    merhaba, güçlendirme evresine geçtiğinizde istediğiniz kiloya düşmüş olacaksınız zaten, amaç kilo vermek değil verilen kiloyu korumak olacak, dolayısıyla haftada 1 gün saf protein günlerini ihmal etmemek kaydıyla dilediğiniz kadar sebze tüketebilirsiniz.

  • yAsemin 02 Ocak 2013 at 21:31 #

   maalesef hayır, ancak ödül öğünlerinde yiyebilirsiniz, güçlendirmenin mantığı da seyir gibi, sadece ek öğünler giriyor araya

 6. özlem hasret 18 Aralık 2012 at 21:09 #

  mrblar ben hamileyim 4 haftalık ama kullandığım ilaçlar nedeni ile 3 kilo aldım onları vermek istiyorum güçlendirme evresi yapacağım fakat haftada 1 gün protein olacak mı

  • yAsemin 18 Aralık 2012 at 22:55 #

   merhaba, bence doktor kontrolünde beslenirseniz daha uygun olur, özellikle hamilelik döneminde saf protein günü uygun olmayabilir

 7. betüll 31 Ekim 2012 at 20:21 #

  seyir evresi günlük yemek programı 4 günlük vermişsiniz daha ne kadar seyir evresi uygulamalıyım onun listesi neden yok teşekürler :))

  • yAsemin 31 Ekim 2012 at 20:27 #

   merhaba 🙂 seyir evresi istediğiniz kiloya düşene kadar devam ediyor, bu verdiğimiz menülere bağlı kalmak zorunda değilsiniz, izinli gıdalardan dilediğiniz menüleri oluşturabilirsiniz.

 8. çağdaş 22 Eylül 2012 at 23:41 #

  merhabalar,
  güçlendirme evresinde her öğün protein tüketmeye devam etmelimiyim (ödül öğünleri ve protein perşembesi hariç). Yoksa protein perşembesini uyguladığım sürece proteinsiz sadece sebzeden oluşan öğünler yada günler geçirebilirmiyim? Teşekkürler.

  • yAsemin 27 Eylül 2012 at 21:24 #

   merhaba, güçlendirme evresinde karışık yiyebilirsiniz, sonuçta artık amaç kilo vermek değil verilen kiloyu korumak, bu sebeple izinli gıdalardan hangisini tercih ederseniz onu yiyebilirsiniz.

 9. seda 14 Eylül 2012 at 17:22 #

  merhaba seyir dönemimin 6. günündeyim. 4 kilo verdim. sorum bu diyeti yaparken regl düzenleyici(doğum kontrol hapı) kullanabiliyor muyuz? çok önemli cevap alabilirsem çok sevinirim.

  • yAsemin 14 Eylül 2012 at 21:42 #

   Bi negatif etki olacagini sanmiyorum ama doktorunuza danismanizda fayda var,

 10. ayşegül kamer 31 Ağustos 2012 at 14:19 #

  merhaba benim bebeğim 4 aylık emziryorum.7 gün atak yapmam gerekyodu 2 gün yaptım ama bebeğim vitami eksikliği olucak diye bugün brakma kararı aldın stede emzrenlere güçlendirme evresinin yapılacağını grdüm ama pek anlamadım bana yardımcı olurmusunuz..teşekkürler

  • yAsemin 02 Eylül 2012 at 22:40 #

   atak ve seyir evresi sizin için bence zararlı, güçlendirme evresinin özetini okursanız sorunuza yardımcı olacaktır, emzirdiğiniz için bence bi süre daha sabredin

 11. emine çınar şalcı 21 Temmuz 2012 at 19:57 #

  merhaba,
  4 gün atak yaptıktan sonra 2 kilo verdim,bugün seyir evresine geçtim,herşeyi uygulamaya çalışıorum ama ne kitapta ne burda meyve tüketiminden bahsetmiyor.acaba hiçmi meyve yememeliyim?yaz günlerinde çok ihtiyaç duyduğum bişey aslında .tavsiyeniz nedir acaba?

  • yAsemin 23 Temmuz 2012 at 13:01 #

   merhaba, 3. evreye kadar meyve yasak maalesef.

 12. Kübra 17 Temmuz 2012 at 22:56 #

  Merhaba ben şuan atak evresindeyim ve pazartesi başladım yarında yapıcam bitiricem sonra ramazanda uygulayamayacağım. peki ramazanda bu güçlendirme evresini uygulamazsam verdiğim 2 kiloyu fazlasıyla geri alır mıyım?

  • yAsemin 18 Temmuz 2012 at 23:13 #

   ramazanda normal beslenme düzenine dönecekseniz şu anda atak yapıyor olmanızın hiçbir anlamı yok bence, dediğiniz gibi vereceğiniz 2 kilo geri gelecektir mutlaka, bu sebeple ramazan biter bitmez sıfırdan başlayabilirsiniz

 13. derya turan 06 Temmuz 2012 at 12:03 #

  merhaba; internette bir yazı okudum dukan diyetiyle alakalı.Tatil döneminde güçlendirme evresine geçebileceğimiz ve tatilden döndükten sonra kaldığımız yerden devam edebileceğimiz yazıyor.Doğru mu?tatil döneminde bu tarz beslenebilirmiyim..ben daha seyir evresindeyim

  • yAsemin 06 Temmuz 2012 at 19:50 #

   evet diyeti tamamen bozup her şeyden yemektense güçlendirme modunda gidip akşamları 1 kadeh şarap her güne meyva vs ekleyebilirsiniz

 14. ali can 30 Haziran 2012 at 14:17 #

  Merhaba,
  Çok güzel bilgilere yer vermişsiniz teşekkürler.
  Güçlendirme dönemine başlıyorum 1-2 güne.
  Size 2 sorum olacak:
  1) Günde 2 dilim tam tahıllı ekmeğin gramajı nedir? çok çeşitli ebatlarda ekmekler var da:)
  2) hamur işleri illa ki kepekli undan mı yapılacak, normal beyaz unu hiç mi kullanmamamız gerekiyor?

  Şimdiden teşekkürler.
  Ali

  • yAsemin 02 Temmuz 2012 at 19:39 #

   Merhaba,

   1- ufak kare tost ekmekleri boyutunda 2 dilim düşünebilirsiniz.
   2- hamur işleri ödül öğünlerinde yeneceği için beyaz undan olabilir

 15. geside 26 Haziran 2012 at 10:12 #

  selamlar
  güçlendirme evresinde ödül yemeği olarak mı bulgur yiyeceğiz yoksa normal öğünlerde tüketebilirmiyiz ?
  bir sorumda yaklaşık 25 gündür seyirdeyim 5 kilo verdim hedefim buydu ama 1 kilo daha vermek istiyorum devam edicem 10 gün kadar daha ama sıkıntım bir türlü eritemediğim midemin üzerindeki simit şekli küçülsede aynen duruyor ne yapcam bilemiyorum mekik çekiyorum zıplıyorum ama şekillenmemekte ısrar ediyor şaşırdım kaldım nerede yanlış bilemiyorum güçlendirmeye geçsem iyice sabitlenir diye korkuyorum

 16. ilknur Eryılmaz 31 Mayıs 2012 at 10:15 #

  Merhabalar Yasemin Hanım,

  Beni çok aydınlattınız çok teşekkür ederim dediğiniz gibi 1 ay daha seyir yapmak daha doğru olacak sanki .

 17. ilknur Eryılmaz 30 Mayıs 2012 at 17:30 #

  Merhabar Yasemin Hanım,
  26 martta 82 kg ile başladım şimdi bugün itibariyle 70,50 kiloyum .güçlendirme evresine geçeceğim. kitabı okudum ama anlamadığım birşeyler var. size sorularım olacaktı yanıtlarsanız çoook sevinirim.
  SORU 1- 4 ay güçlendirme yapacağım.10’ar günlük günlerde 1gün saf protein alacağım, diğer 9 günde de istediğim şekilde sebze+ protein tüketeceğim derken mesala ıspanak yada vs.sebzeyi öğlen yediysem akşamda aynısını yiyebilecekmiyim.yoksa başka sebze mi tüketmem gerekir. ?
  SORU 2- 9 gün boyunca sebze+proteini birarada tüketirken 3/2 protein-3/1 sebze orantısındamı tüketeceğim?
  SORU 3- siz hergün meyva yiyebilirsiniz diyorsunuz kitaptada sayfa 139 da aynen öyle sölüyor fakat, sayfa 126 da meyva ye. tek koşul hergün heröğün yeme diyor kafam karıştı.hergün her öğün meyva yiyecekmiyim yoksa 1 günde 1 öğünmü yiyeceğim?
  SORU 4- kendime ödül yemeğini cumartesi akşamları olarak yapmak istiyorum. bu ödül yemeğinin içinde neler olabilir mesala(un helvası, dolma yada baklava tatlısı, kızartmalar vs. beyaz unla yapılmış yemekler, su böreği yani kısacası rejime başlamadn önceki dönemmimde yediğim şeylermi ?
  SORU 5- 5 KG daha verseydim iyi olurdu ama.güçlendirmede de kilo verildiği için bırakmak istiyorum sizce devam ediyimmi. biraz kiloya meyilli bir yapım var .
  SORULARIMIN HEPSİNE CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNECEĞİM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM .İYİ AKŞAMLAR

  • yAsemin 30 Mayıs 2012 at 22:08 #

   Merhaba İlknur Hanım,

   Sorularınızı elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım 🙂

   1- Öncelikle 115 gün güçlendirme yapmanız gerekiyor, ve saf protein günü 10 günde 1 değil, haftada 1 gün olacak. Güçlendirme evresinde istediğiniz her öğün sebze pro yiyebilirsiniz bu öğlen ve akşam ıspanakta olabilir öğlen ıspanak akşam tavukta olabilir.

   2- Hayır bildiğim kadarıyla güçlendirmede oran yok, istediğiniz her öğün yiyebilirsiniz.

   3- Her gün toplamda 1 porsiyon meyve hakkınız var. Her öğün değil maalesef.

   4- 115 günlük güçlendirmenin 57 gününde haftada 1 öğün 2. 57 gününde ise haftada 2 öğün ödül yemeğiniz var, kitapta yazdığına göre, bu içeceğinden ana yemeğine tatlısına kadar tam bir öğün olmalı yani tam bir ödül 🙂 Ayrıca yine başta 1 öğün sonra 2 öğün nişastalı öğününüzde var bunu da atlamayın

   5- Eğer güçlendirmeyi birebir yapabileceğinizi düşünüyorsanız geçebilirsiniz, 115 güne 5 kilo verilebilir ama şunu söyleyebilirim ki işin içine ödüller meyveler vs girmeye başlayınca sadece birkaç öğünle sınırlı tutmak gerçekten çok zor oluyor o yüzden güçlendirmeye minimum kilo bırakmak hatta hiç bırakmamak bence en doğrusu, belki şurda 1 ay daha seyirde sabretseniz en azından 4 kilo verirsiniz güçlendirmeye 69 la geçip 115 gün boyunca da belki bikaç kilo daha verirsiniz sonrasında biraz kilo alsanız da sizi çok etkilemez 😉

 18. filiz özkan 21 Mayıs 2012 at 21:16 #

  hEDEFİME ULAŞTIM 70 GÜN SEYİR EVRESİ YAPACAĞIM.KİLO VERMEYE DEVAMMI ?

  • yAsemin 29 Mayıs 2012 at 21:45 #

   Merhaba Filiz Hanım, 70 gün güçlendirme yapacağız herhalde değil mi 🙂 Tebrikler !

 19. Betül 27 Nisan 2012 at 16:12 #

  Merhabalar,
  Öncelikle herkese kolay gelsin 🙂 ben hayatımda ilk defa diyet yapıyorum sürekli kiolorından şikayetçi biri olmama rağmen sanırım başarılı da olacak gibi.. Atak evresinin son günü bugün, 5 gün devam ettirdim ve 3,5 kilo verdim daha fazla vermeyi bekliyordum atak evresinde aslında 🙁 5-8 kilo veren arkadaşlarım var ama buna da şükür diyelim. Benim sorum şuan regl dönemimdeyim bitince etkisini seyir döneminde görebilecek miyim yani daha zayıflamış olrak 🙂

  • yAsemin 28 Nisan 2012 at 03:50 #

   Merhaba,

   Öncelikle 5 gün için 3,5 kilo çok iyi bence hiç şikayet etmeyin 🙂
   Regl dönemleri çok hassas eğer bu dönem bozmazsanız ve protein ağırlıklı beslenip suyu ihmal etmezseniz regl bitiminde çok güzel bir düşüş oluyor 😉

 20. GULSAH BİRDEN 23 Nisan 2012 at 23:47 #

  merhaba;
  bisey danısmak istiyorum sana ;
  5 martta basladim sayende diyete. vermem gereken kilo cok fazla olmadıgı için 2 gun atak ve 15 gun seyir evresini harfiyen uygulayarak, tariflerinin destegi ile basarıyla tamamladim. cok kararlı oldugum için hic zorluk cekmedim. istedigim kiloya kavustum. ancak guclendirme donemi besin cesidi artmasına ragmen daha zor geciyor. bu hafta esimin dogum gunu, bir kac davet ve de “battı balik yan gider zihniyeti” yüzünden kuralların disina cıktım.
  kilo almadım ama simdi ben 2 gun atak yapıp guclendirmeye mi gecsem yokse bir kac gun seyir evresi de yapsam mı?

  • yAsemin 24 Nisan 2012 at 20:41 #

   Merhaba,

   Yani kilo almadıysanız tekrar seyir evresi yapmanızı gerektirecek bir durum yok bence, sonuçta yine haftada 1 gün saf protein yapmak zorundasınız, bu da bundan sonra dikkatli olursanız bence dengeleyecektir. Eğer artıya geçtiğinizi görürseniz saf protein gününü bi süreliğine haftada 2 ye çıkarabilirsiniz 😉

 21. AYLA ARSLAN 04 Nisan 2012 at 17:45 #

  evt yasemin hanım dediğiniz gibi güçlendirmede de kilo veriliyor .ben güçlendirmenin 20.günündeyim 1 kilo verdim.

 22. melike aslan 29 Mart 2012 at 16:38 #

  tatlıyla ilgili hiç bir bilgi vermemişsiniz bu evlerde ne ara ve sıkla seker ihtiyacımızı karşılayacaz acıklarmısınız…

  • yAsemin 29 Mart 2012 at 22:58 #

   Kitabı okumanızı tavsiye ediyorum, sitemiz sadece genel bilgilendirme amaçlı özettir, güçlendirme evresinde ödül öğününde tatlı yiyebilirsiniz, yemekle birlikte, onun haricinde herhangi bir öğünde şeker yok.

 23. zehra 20 Mart 2012 at 21:08 #

  güçlendirme evresinde en çok merak ettiğim kilo verilip verilemiyeceği lütfen bu konuya açıklık getirirmisiniz inş umut ettiğim gibi kilo vermerye devam ederim

  • yAsemin 20 Mart 2012 at 23:29 #

   güçlendirme evresi doğru yapıldığı sürece gram gramda olsa kilo verilmeye devam ediliyor fakat seyirdeki gibi bir beklentiniz olmasın tabi.

 24. AYLA ARSLAN 16 Mart 2012 at 16:50 #

  güçlendirme nohut bulgur da yenir değil mi.teşekkürleeeeeer

 25. AYLA ARSLAN 16 Mart 2012 at 16:49 #

  merebalaaaaar,
  bir porsiyon meyve ile 1 adet mi kastediliyor acaba.güçlendirmeye geçiyorum da.bi de güçlendirmede bulgur nohut ta yenir mi .çoook teşekkürler şimdidin

  • yAsemin 16 Mart 2012 at 18:05 #

   Merhaba, süper tebrik ederim sizi hedef kilonuza ulaşmışsınız. Nohut veya bulgur tüketebilirsiniz önce haftada bir öğün sonra iki öğün olmak koşuluyla. 1 porsiyon meyve şu şekilde;

   1 porsiyon meyve olarak tüketebileceğiniz besinler ve miktarları

   Elma 100 gr (1 orta boy)
   Portakal 135 gr (1 orta boy)
   Mandalina 135 gr (2 küçük boy)
   Kayısı 100 gr (3-4 adet)
   İncir 50 gr (1-2 adet)
   Kiraz 75 gr (12 adet)
   Vişne 80 gr (14 adet)
   Greyfurt 100 gr (1 orta boy)
   Yeni dünya 6 adet
   Kırmızı erik 50 gr (2-3 adet)
   Yeşil erik 100 gr (10 adet)
   Çilek 100 gr (12 adet/1 çay bardağı)
   Şeftali 140 gr (1 orta boy)
   Armut 100 gr (1 orta boy)
   Ayva 100 gr (1/4 orta boy)
   Nar 75 gr (1/2 orta boy)
   Kavun 150 gr (1/8 orta boy kavun)
   Karpuz 200 gr (1/8 orta boy karpuz)
   Kivi 75 gr (1 adet)
   Ananas 75 gr
   Kuru incir 15 gr (2 adet)
   Kuru kayısı 20 gr (3 adet)
   Kuru üzüm 20 gr
   Kuru erik 25 gr

 26. ozlem 14 Mart 2012 at 22:13 #

  merhaba,

  bugün atak diyetimin 3.günündeyım.anlıyamadığım birsey var.yulaf kepeğiyle tost ekmeği yapıp yiyebilirmiyim.ayrıca yulaf kepeğini baska nasıl tüketebilirim.

  tsk

  • yAsemin 14 Mart 2012 at 23:31 #

   atak bölümünün açıklamasında günde 1,5 kaşık yulaf kepeğini her gün tüketmeniz gerektiği yazıyor, bunu nasıl tüketeceğiniz size kalmış, ister tost ekmeği ister kek veya başka birşey, sitedeki diğer tarifleri incelerseniz kepekle neler yapabileceğinizi görebilirsiniz.

 27. gül elife ünsal 21 Şubat 2012 at 18:23 #

  merhaba,ben uzun yıllar diyet manyağı olarak yaşadım.Artık dur demek için dukan diyetine başladım.35 yaşında 158 cm ve 60 kiloyum.hedefim 55.az gibi görünse de gidip gelen bir kilom var .Artık aynı kalmak istiyorum.BENİM İÇİN KİLONUN KORUNMASI ÖNEMLİ.Atak evresinin 1. günündeyim.5 gün yapacağım.55e gelene kadar seyir,50 gün güçlendirme,daha sonra koruma.şu ana kadar doğru mudur,bir de 3. aşamada yağdan bahsedilmemiş bunu merak ettim.teşekkürler

  • yAsemin 21 Şubat 2012 at 19:15 #

   Merhaba, oncelikle evrelerin yapilislari tarif ettiginiz gibi bunda bir sorun yok, fakat 5 kilo icin 5 gunluk atak evresi cok fazla, dolayisiyla dukan testi yapip size onerilen gun kadar atak yapmanizi oneririm, guclendirme evresinde yag kullaniminda bir artis yok seyirdeki gibi aynen devam yalniz odul ogunlerinde serbest miktar.

 28. ness 19 Şubat 2012 at 15:59 #

  Meraba 5 kilo verdim..50 günmü yapıcam güçlendirme evresini..eğer öleyse buna göre:ilk 25 gün haftada bir öğün ödül öğünüm var son 25 günde haftada 2 öğün güçlnedirme var dimi..?

  • yAsemin 20 Şubat 2012 at 13:40 #

   Merhaba Serdar Bey,
   Evet 5 kilo için 50 gün güçlendirme yapılacak. İlk 25 gün haftada 1 ödül öğünü 1 nişastalı öğün, ikinci 25 gün haftada 2 ödül öğünü 2 nişastalı öğün hakkınız olacak.

 29. Pelin 05 Şubat 2012 at 12:12 #

  Ne yiyemiyoruz bu evrede?

  • yAsemin 05 Şubat 2012 at 12:30 #

   Merhaba Pelin,

   Güçlendirme evresinde normal sebze pro devam ediyoruz, bunun yanında günde iki dilim tam tahıllı ekmek, 1 porsiyon meyve tüketiyoruz, güçlendirmenin ilk yarısında haftada bir kez ödül öğünü ve nişastalı gıda, ikinci yarısında da haftada iki kez ödül öğünü ve nişastalı gıda tüketiyoruz. Ayrıca günde 40 grama kadar istenilen peyniri serbest kılıyor bu evre bize.

Bir Cevap Yazın

Devamını oku:
Patates Diyeti
Patates Diyeti

Patates Diyeti Ön Bilgi Hedef : Haftada ortalama 5 – 6 kilo verebilirsiniz. Günlük kalori : 600 Kcal Genel bir...

Dukan Diyeti Kızarmış Bütün Tavuk
Kızarmış Bütün Tavuk

Dukan Diyeti Atak, Seyir ve Güçlendirme Evresi Malzemeler 1 adet bütün tavuk Tuz Dilediğiniz baharatlar Hazırlanışı Bütün tavuk yıkanarak tuzlanır...

Dukan Diyeti Zayıflama Önerileri
Dukan Zayıflama Sırları

Dukan Zayıflama Sırları Bin bir hevesle ve inanarak başlamış olduğunuz Dukan diyetiniz son günlerde yüzünüzü güldürmüyor mu? Tartıya çıktığınızda hayal...

Kapat